The Big Picture

Frå Wikipedia – det frie oppslagsverket
Gå til: navigering, søk
The Big Picture
Studioalbum av Elton John
Utgjeve 22. september 1997
Innspelt Våren og sommaren 1997
Sjanger Adult contemporary
Lengd 52:13
Selskap Rocket Records
A&M Records (US)
Mercury Records
Produsent Chris Thomas
Kritikk
Elton John-kronologi
Love-songar
(1996)
The Big Picture Elton John and Tim Rice's Aida
(1999)

The Big Picture er det 26. studioalbumet til den britiske musikaren Elton John. Albumet kom ut i 1997 og inneheld fire singlar: «Live Like Horses» (ein duett med Luciano Pavarotti), «Something About the Way You Look Tonight» (gjeven ut seinare som ei dobbel A-side med «Candle in the Wind 1997»), «Recover Your Soul» og «If the River Can Bend». Albumet heller tungt mot orkester med strykearrangement skriven av Anne Dudley og klaverspelaren Guy Babylon. I 2006 fortalte John at Bernie Taupin, den gode venen og tekstforfattaren hans, at Taupin reknar dette albumet som det dårlegaste dei skreiv i lag, medan John sjølv meiner dette er Leather Jackets frå 1986.

Albumet var tileigna venen til Elton John, den populære motedesignaren Gianni Versace, som vart myrda nokre månader før albumet kom ut. Dette var det siste albumet hans som vart produsert av Chris Thomas, som hadde arbeidd med John nesten kontinuerleg sidan The Fox i 1981.

Innhald[endre | endre wikiteksten]

Alle songar er skrivne av Bernie Taupin og Elton John

# Tittel Lengd
1. «Long Way from Happiness»   4:47
2. «Live Like Horses»   5:02
3. «The End Will Come»   4:53
4. «If the River Can Bend»   5:23
5. «Love's Got a Lot to Answer For»   5:02
6. «Something About the Way You Look Tonight»   5:09
7. «The Big Picture»   3:45
8. «Recover Your Soul»   5:16
9. «January»   4:02
10. «I Can't Steer My Heart Clear of You»   4:10
11. «Wicked Dreams»   4:39

Medverkande[endre | endre wikiteksten]

Listeplasseringar[endre | endre wikiteksten]

Liste (1997) Plassering
Australia[4] 5
Austerrike[5] 1
Belgia (Flandern)[6] 10
Belgia (Wallonia)[7] 3
Canada[8] 14
Finland[9] 4
Frankrike[10] 4
Tyskland[11] 8
Ungarn[12] 13
Japan[13] 19
Nederland[14] 8
New Zealand[15] 7
Noreg[16] 2
Sverige[17] 2
Sveits[18] 1
Storbritannia[19] 3
US Billboard 200 9

Kjelder[endre | endre wikiteksten]

  1. http://www.allmusic.com/album/r312988
  2. Lanham, Tom (1997-09-26). «The Big Picture Review». ew.com. Entertainment Weekly. http://www.ew.com/ew/article/0,,289570,00.html. Henta 2011-08-30. 
  3. Gardner, Elysa (1997-09-21). «ELTON JOHN, "The Big Picture," Rocket/A&M». articles.latimes.com. The Los Angeles Times. http://articles.latimes.com/1997/sep/21/entertainment/ca-34515. Henta 2011-08-31. 
  4. «Elton John – The Big Picture (Album)» (ASP). Australian Charts. Hung Medien. http://australian-charts.com/showitem.asp?interpret=Elton+John&titel=The+Big+Picture&cat=a. Henta 10. des. 2011. 
  5. «Elton John – The Big Picture (Album)» (på tysk) (ASP). Austrian Charts. Hung Medien. http://austriancharts.at/showitem.asp?interpret=Elton+John&titel=The+Big+Picture&cat=a. Henta 10. des. 2011. 
  6. «Elton John – The Big Picture (Album)» (på Dutch) (ASP). Ultratop. Hung Medien. http://www.ultratop.be/nl/showitem.asp?interpret=Elton+John&titel=The+Big+Picture&cat=a. Henta 10. des. 2011. 
  7. «Elton John – The Big Picture (Album)» (på French) (ASP). Ultratop. Hung Medien. http://www.ultratop.be/fr/showitem.asp?interpret=Elton+John&titel=The+Big+Picture&cat=a. Henta 10. des. 2011. 
  8. «Big Picture – Elton John». Billboard. Prometheus Global Media. http://www.billboard.com/#/album/elton-john/the-big-picture/261425. Henta 10. des. 2011. 
  9. «Elton John – The Big Picture (Album)» (ASP). Finnish Charts. Hung Medien. http://finnishcharts.com/showitem.asp?interpret=Elton+John&titel=The+Big+Picture&cat=a. Henta 10. des. 2011. 
  10. «Elton John – The Big Picture (Album)» (på French) (ASP). Les Charts. Hung Medien. http://lescharts.com/showitem.asp?interpret=Elton+John&titel=The+Big+Picture&cat=a. Henta 10. des. 2011. 
  11. «Chartverfolgung – JOHN, ELTON: The Big Picture» (på tysk). Music Line. Media Control Charts. http://www.musicline.de/de/chartverfolgung_summary/title/JOHN%2C+ELTON/The+Big+Picture/longplay. Henta 10. des. 2011. 
  12. «Archivum: Top 40 Album» (på Hungarian). MAHASZ. http://mahasz.hu/?menu=slagerlistak&menu2=archivum&lista=top40&ev=1997&het=43&submit_=Keresés. Henta 10. des. 2011. 
  13. «Artist Ranking CD Album» (på Japanese). Oricon Style. http://www.oricon.co.jp/prof/artist/49457/ranking/cd_album/. Henta 10. des. 2011. 
  14. «Elton John – The Big Picture (Album)» (på nederlandsk) (ASP). Dutch Charts. Hung Medien. http://dutchcharts.nl/showitem.asp?interpret=Elton+John&titel=The+Big+Picture&cat=a. Henta 10. des. 2011. 
  15. «Elton John – The Big Picture (Album)» (ASP). New Zealand Charts. Hung Medien. http://charts.org.nz/showitem.asp?interpret=Elton+John&titel=The+Big+Picture&cat=a. Henta 10. des. 2011. 
  16. «Elton John – The Big Picture (Album)» (ASP). Norwegian Charts. Hung Medien. http://norwegiancharts.com/showitem.asp?interpret=Elton+John&titel=The+Big+Picture&cat=a. Henta 10. des. 2011. 
  17. «Elton John – The Big Picture (Album)» (ASP). Swedish Charts. Hung Medien. http://swedishcharts.com/showitem.asp?interpret=Elton+John&titel=The+Big+Picture&cat=a. Henta 10. des. 2011. 
  18. «Elton John – The Big Picture (Album)» (ASP). Swiss Charts. Hung Medien. http://swisscharts.com/showitem.asp?interpret=Elton+John&titel=The+Big+Picture&cat=a. Henta 10. des. 2011. 
  19. «Chart Archive: Top 40 Official UK Albums Archive – 11th October 1997». The Official Charts Company. http://www.theofficialcharts.com/archive-chart/_/3/1997-10-11/. Henta 10. des. 2011.