Hopp til innhald

Skøyteløp under Vinter-OL 2002

Frå Wikipedia – det frie oppslagsverket

Skøyteløpa under Vinter-OL 2002 i Salt Lake City omfatta ti distansar, fem for menn og like mange for kvinner. Tevlingane vart avvikla i dagane frå laurdag 9. til laurdag 23. februar 2002. 168 utøvarar, 97 menn og 71 kvinner, frå 23 land deltok i skøytetevlingane.

Menn[endre | endre wikiteksten]

500 meter[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Casey FitzRandolph  USA 69,23
Sølv Hiroyasu Shimizu  Japan 69,26
Bronse Kip Carpenter  USA 69,47
4. Gerard van Velde  Nederland 69,49
5. Lee Kyu-hyuk  Sør-Korea 69,59
6. Joey Cheek  USA 69,60
Mike Ireland  Canada 69,60
8. Toyoki Takeda  Japan 69,81
9. Jan Bos  Nederland 69,86
10. Erben Wennemars  Nederland 69,89

Dato: 11./12. februar

1000 m[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Gerard van Velde  Nederland 1.07,18
Sølv Jan Bos  Nederland 1.07,53
Bronse Joey Cheek  USA 1.07,61
4. Kip Carpenter  USA 1.07,89
5. Erben Wennemars  Nederland 1.07,95
6. Nick Pearson  USA 1.07,97
7. Casey FitzRandolph  USA 1.08,15
8. Lee Kyu-hyuk  Sør-Korea 1.08,37
9. Sergej Klevtsjenja  Russland 1.08,41
10. Janne Hänninen  Finland 1.08,45
11. Ådne Søndrål  Noreg 1.08,64

Dato: 16. februar

1500 m[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Derek Parra  USA 1.43,95
Sølv Jochem Uytdehaage  Nederland 1.44,57
Bronse Ådne Søndrål  Noreg 1.45,26
4. Joey Cheek  USA 1.45,34
5. Ids Postma  Nederland 1.45,41
6. Nick Pearson  USA 1.45,51
7. Jan Bos  Nederland 1.45,6
8. Lee Kyu-hyuk  Sør-Korea 1.45,82
9. Rintje Ritsma  Nederland 1.45,86
10. Jevgenij Lalenkov  Russland 1.45,97

Dato: 19. februar

5 000 m[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Jochem Uytdehaage  Nederland 6.14,6
Sølv Derek Parra  USA 6.17,9
Bronse Jens Boden  Tyskland 6.21,7
4. Dmitrij Sjepel  Russland 6.21,8
5. K.C. Boutiette  USA 6.22,9
6. Carl Verheijen  Nederland 6.24,7
7. Roberto Sighel  Italia 6.25,1
8. Bart Veldkamp  Belgia 6.25,88
9. Frank Dittrich  Tyskland 6.25,89
10. Lasse Sætre  Noreg 6.25,9

Dato: 9. februar

10 000 m[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Jochem Uytdehaage  Nederland 12.58,9
Sølv Gianni Romme  Nederland 13.10,0
Bronse Lasse Sætre  Noreg 13.16,9
4. Keiji Shirahata  Japan 13.20,4
5. Jens Boden  Tyskland 13.23,4
6. Dmitrij Sjepel  Russland 13.23,8
7. Roberto Sighel  Italia 13.26,1
8. Kjell Storelid  Noreg 13.27,2
9. Bart Veldkamp  Belgia 13.27,4
10. Frank Dittrich  Tyskland 13.28,7

Dato: 22. februar

Kvinner[endre | endre wikiteksten]

500 meter[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Catriona LeMay Doan  Canada 74,75
Sølv Monique Garbrecht  Tyskland 74,94
Bronse Sabine Völker  Tyskland 75,19
4. Andrea Nuyt  Nederland 75,35
5. Anzjelika Kotjuga  Belarus 75,39
6. Tomomi Okazaki  Japan
Svetlana Zjurova  Russland 75,64
8. Marianne Timmer  Nederland 78,17
9. Yukari Watanabe  Japan 78,20
10. Svetlana Kajkan  Russland 78,31

Dato: 13./14. februar

1000 m[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Chris Witty  USA 1.13,83
Sølv Sabine Völker  Tyskland 1.13,96
Bronse Jennifer Rodriguez  USA 1.14,24
4. Marianne Timmer  Nederland 1.14,45
5. Anni Friesinger  Tyskland 1.14,47
6. Monique Garbrecht  Tyskland 1.14,60
7. Aki Tonoike  Japan 1.14,64
8. Andrea Nuyt  Nederland 1.14,65
9. Catriona LeMay Doan  Canada 1.14,72
10. Chiara Simionato  Italia 1.14,86

Dato: 17. februar

1500 m[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Anni Friesinger  Tyskland 1.54,02
Sølv Sabine Völker  Tyskland 1.54,97
Bronse Jennifer Rodriguez  USA 1.55,32
4. Cindy Klassen  Canada 1.55,59
5. Chris Witty  USA 1.55,71
6. Claudia Pechstein  Tyskland 1.55,93
7. Tonny de Jong  Nederland 1.56,02
8. Amy Sannes  USA 1.56,29
9. Maki Tabata  Japan 1.56,35
10. Varvara Barysjeva  Russland 1.56,44

Dato: 20. februar

3 000 m[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Claudia Pechstein  Tyskland 3.57,7
Sølv Renate Groenewold  Nederland 3.58,94
Bronse Cindy Klassen  Canada 3.58,97
4. Anni Friesinger  Tyskland 3.59,3
5. Tonny de Jong  Nederland 4.00,4
6. Maki Tabata  Japan 4.03,6
7. Jennifer Rodriguez  USA 4.04,9
8. Kristina Groves  Canada 4.06,4
9. Emese Hunyady  Austerrike 4.06,55
10. Clara Hughes  Canada 4.06,57

Dato: 10. februar

5 000 m[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Claudia Pechstein  Tyskland 6.46,9
Sølv Gretha Smit  Nederland 6.49,2
Bronse Clara Hughes  Canada 6.53,5
4. Cindy Klassen  Canada 6.55,8
5. Varvara Barysjeva  Russland 6.56,9
6. Anni Friesinger  Tyskland 6.58,3
7. Tonny de Jong  Nederland 7.01,1
8. Maki Tabata  Japan 7.06,3
9. Catherine Raney  USA 7.06,8
10. Kristina Groves  Canada 7.07,1

Dato: 23. februar

Kjelder[endre | endre wikiteksten]