Hopp til innhald

Hjørring kommune

57°27′24.376″N 9°59′21.548″E / 57.45677111°N 9.98931889°E / 57.45677111; 9.98931889

Hjørring kommune
kommune
Kommunevåpen
Land  Danmark
Region Nordjylland
Adm.senter Hjørring
Areal 927,34 km²
Folketal 63 544 (2024[1])
Folketettleik 69 / km²
Borgarmeister Søren Smalbro
Kommunenummer 860
Kart
Hjørring kommune
57°28′00″N 9°59′00″E / 57.466666666667°N 9.9833333333333°E / 57.466666666667; 9.9833333333333
Kart som viser Hjørring kommune.
Kart som viser Hjørring kommune.
Kart som viser Hjørring kommune.
Wikimedia Commons: Hjørring Kommune
Nettstad: www.hjoerring.dk

Hjørring kommune er ein dansk kommune i Vendsyssel i Region Nordjylland, på øya Vendsyssel-Thy, òg kalla Nørrejyske Ø, som er den parten av Jylland som ligg nord for Limfjorden. Kommunen vart danna ved kommunereforma i 2007 ved ei samanslåing av den tidlegare Hjørring kommune med Hirtshals kommune, Løkken-Vrå kommune og Sindal kommune.[2]

Kommunen har 63 544 innbyggjarar (2024). Administrasjonssenteret ligg i Hjørring.

Dei største byane i kommunen[3]
NrByInnbyggjarar (2011)Innbyggjarar(2012)Vekst
1Hjørring24.76224.867+105
2Hirtshals6.1946.140-54
3Sindal3.0813.090+9
4Vrå2.4472.522+75
5Tårs1.9941.978-16
6Løkken1.5581.566+8
7Bindslev1.1301.144+14
8Tornby1.0251.026+1
9Bjergby905903-2
10Horne757772+15

Borgar­meistrar

[endre | endre wikiteksten]
  • Søren Smalbro (V) 2022–[4]
  • Arne Boelt (S) 2010–2021[5][6]
  • Finn Olesen (S) 2007–2009[6]

Referansar

[endre | endre wikiteksten]
  1. ↑ «De Kommunale Nøgletal» (på dansk). Indenrigs- og Sundhedsministeriet. Henta 2024-05-15.
  2. ↑ Hjørring Kommune frå Den Store Danske
  3. ↑ Danmarks Statistikbank
  4. ↑ «Borgmester Søren Smalbro» (på dansk). Danske Kommuner / Borgmesterfakta. Arkivert frå originalen 2022-01-15. Henta 2024-05-15.
  5. ↑ «Borgmester Arne Boelt» (på dansk). Danske Kommuner / Borgmesterfakta. Arkivert frå originalen 2022-01-15. Henta 2024-05-15.
  6. 1 2 Ulrik Kjær; Niels Opstrup (2018), Danske borgmestre 1970-2018 (PDF) (på dansk), vol. 2018, Syddansk Universitet, Wikidata Q111669101