Hopp til innhald

Sørsamisk morfologi

Frå Wikipedia – det frie oppslagsverket

Sørsamisk morfologi, eller bøyingsverket i sørsamisk er ein typisk representant for bøyingsverket i uralske språk. Språket har mange grammatiske kategoriar som blir uttrykt morfologisk, og bøyingsverket er agglutinerande.

Substantiv

[endre | endre wikiteksten]

Sørsamisk har 8 kasus, 3 grammatiske, 3 lokale og 2 andre adverbiale. Substantivmorfologien er relativt konservativ, t.d. skil sørsamisk mellom akkusativ -m og genitiv -n, denne skilnaden er forsvunne både i nordsamisk (der begge desse kasusa manglar ending) og i finsk, der suffiksa for akkusativ og genitiv har falle saman til -n. Derimot finn vi dei same suffiksa i den andre enden av den uralske språkfamilien akkusativ -m og genitiv -n i mari, og akkusativ -m og genitiv -ʔ i nenetsisk.

Sørsamiske substantiv kan delast inn i klasser etter kva form stammen har, såkalla stammeklassar. Det grunnleggjande skiljet går mellom likestava og ulikestava substantiv.

Likestava substantiv

[endre | endre wikiteksten]

Likestava substantiv kan ende på -ie ( guelie «fisk»), på -a (maana «barn»), på -oe (aaltoe «simle») eller på -e (niejte «jente»). Denne vokalen kallast stammevokalen. Stammevokalen gjennomgår ulike endringar for dei ulike kasusendingane.

Stammevokalen er uforandra i nominativ eintal, akkusativ eintal og genitiv eintal. For alle andre enn -e er han også uforandra for nominativ, komitativ og genitiv fleirtal, i desse kasusa fell -e bort. For alle andre kasus i fleirtal, for essiv, og for komitativ eintal, fell alle stammevokalane bort, bortsett frå -oe, som blir redusert til -0. Den siste gruppa av kasus er lokalkasusa illativ, inessiv og elativ eintal, der -oe blir forkorta til -o og dei andre blir forkorta til -e. Unntaket er illativ eintal for -ie-substantiv. Som einaste stammeklasse har -ie-substantiva eit eige kasussuffiks, -an (med omlyd) i illativ eintal, og framfor dette suffikset fell stammevokalen -ie bort. Dette er vist i tabellen under, der = tyder «stammevokalen er uforandra», 0 tyder «stammevokalen er fjerna» og >e, >o tyder «stammevokalen er endra til e, o».

Stammevokal:-ie-a-oe-e
nom sg -0: ====
akk sg -m: ====
gen sg -n: ====
nom pl -h: ===0
kom pl -jgujmie ===0
gen pl -j: ===0
ill sg -an/-se 0>e>o>e
ine sg -sne >e>e>o>e
ela sg -ste >e>e>o>e
kom sg -ine/jne 00>o0
ess -ine/jne 00>o0
akk pl -ide: 00>o0
ill pl -idee 00>o0
ine pl -ine 00>o0
ela pl -ijste 00>o0

Kasusparadigmet ser dermed slik ut, for dei fire ulike likestava stammeklassetypane (essiv har, som i alle dei samiske språka, ingen eigne fleirtalsformer):

Kasus-ie (sg)-a (sg)-oe (sg)-e (sg)-ie (pl)-a (pl)-oe (pl)-e (pl)
Nom  gueliemaanaaaltoenïejtegueliehmaanahaaltoehnïejth
Akk gueliemmaanamaaltoemnïejtemguelidemaanideaaltojdenïejth
Gen guelienmaananaaltoennïejtengueliejmaanajaaltoejnïejti
Ill gualanmaaneseaaltosenïejteseguelidemaanideaaltojdenïejtide
Ine guelesnemaanesneaaltosnenïejtesneguelinemaanineaaltojnenïejtine
Ela guelestemaanesteaaltostenïejtesteguelijstemaanijsteaaltojstenïejtijste
Kom guelinemaanineaaltojnenïejtinegueliejgujmiemaanajgujmieaaltoejgujmienïejtigujmie
Ess guelinemaanineaaltojnenïejtine

Ulikestava substantiv

[endre | endre wikiteksten]

Ulikestava substantiv har tre stavingar i siste takt i nominativ eintal, som t.d. almetje "menneske". Det er mogleg å setje opp fire stammetypar, alt etter korleis nest siste vokal endrar seg viss kasusendinga består av ei staving (som t.d. inessiv -isnie), og ikkje berre ein konsonant (som t.d. for akkusativ -m). Med ei tostava kasusending får ordforma over to stavingar i staden for ei (dvs. (dak-te-re) med ei takt blir til (dak.ta)(ris-nie) med to takter). Dermed blir vokalen i den andre stavinga realisert som ie, a, e eller oe, alt etter stammetype:

Kasuse~ie (sg)e~a (sg)e~e (sg)e~oe (sg)e-ie (pl)e~a (pl)e~e (pl)e~oe (pl)
Nom  gierehtsedakteregaamegegaallohkegierehtshdakterhgaameghgaallohkh
Tyding pulkdotterskoskalle----
Akk gierehtsemdakteremgaamegemgaallohkem----
Gen gierehtsendakterengaamegengaallohkengierehtsidakterigaamegigaallohki
Ill gieriehtsassedaktarassegaamegassegaalloehkassegieriehtsidiedaktaridiegaamegidiegaalloehkidie
Ine gieriehtsisniedaktarisniegaamegisniegaalloehkisniegieriehtsiniedaktariniegaameginiegaalloehkinie
Ela gieriehtsistiedaktaristiegaamegistiegaalloehkistiegieriehtsijstiedaktarijstiegaamegijstiegaalloehkijstie
Kom gieriehtsiniedaktariniegaameginiegaalloehkiniegierehtsigujmiedakterigujmiegaamegigujmiegaallohkigujmie
Ess gieriehtsiniedaktariniegaameginiegaalloehkinie

Sørsamiske adjektiv kan stå framfor og modifisere eit substantiv, som attributt, det kan vere predikativ, eller det kan bli brukt som substantiv. I det første tilfellet har adjektivet ei særskild attributtform. For nokre adjektiv er attributt- og predikativform identiske. I det andre tilfellet har adjektivet ei predikativform. Det er denne forma som står i ordboka, og det er den som dannar utgangspunkt for kasus-, numerus- og gradbøying. I det tredje tilfellet blir adjektivet bøygd som eit substantiv.

Adjektiv med identisk attributt- og predikativform er t.d. røøpses "raud", onne "liten", gieltegs "spanande. Adjektiv med skilde attributt- og predikativformer er t.d. galmes "kald" (attr. galme), garres "hard" (attr garre). Det er ein tendens i språket til at attributtforma tar over som predikativform.

Adjektiv i sørsamisk er relativt dårleg utforska.

Sørsamiske verb blir bøygd i person, tempus, numerus og modus. Verba har dei same stammeklassetypane som substantiva.

Person- og tempusbøying

[endre | endre wikiteksten]

Tabellane nedanfor viser verbbøying i presens av like- og ulikestava verb[1]

Likestavaverb - presens
IIIIIIIVVVI
ie-verboe-verba-verbe1-verbe2-verbe3-verb
båetedhlaavkodhguarkedhbïejedhgovledhgihtjedh
(oms.)komebadeforståsetjehøyrespørje
Nekt.formbåetiehlaavkoehguarkahbïejhgovlhgihtjh
Person
mannebåatamlaavkoemguarkambïejemgovlemgihtjem
datnebåatahlaavkoehguarkahbïejhgovlhgihtjh
dïhtebåatalååvkeguarkoebeajagovloegihtjie
månnoehbåetienlaavkoenguarkanbiejiengovloengihtjien
dåtnoehbåetedenlaavkodenguarkedenbïejedengovledengihtjeden
dah guaktahbåetiejæganlaavkoejæganguarkajæganbïejijægangovlijægangihtjijægan
mijjiehbåetebelaavkobeguarkebebïejebegovlebegihtjebe
dijjiehbåetedelaavkodeguarkedebïejedegovledegihtjede
dahbåetiehlaavkoehguarkoehbiejiehgovloehgihtjieh

Dei ulikestava verba har ei enklare bøying:

Ulikestava verb - presens
Personsaemiestidhlea
mannesaemestemleam
datnesaemesthleah
dïhtesaemestelea
månnoehsaemiestienlean
dåtnoehsaemiestidienlidien
dah guaktahsaemiestæganlægan
mijjiehsaemiestibielibie
dijjiehsaemiestidielidie
dahsaemiestiehleah

Infinitte former

[endre | endre wikiteksten]

Infinitte verbformer er former som ikkje blir bøygd i modus, person og tal. Infinitiv er verbet si oppslagsform (det som står i ordboka): Manne sïjhtem åeredh "Eg skal sove". Perfektum partisipp blir brukt om avslutta handling: Mijjeh byöpmedamme "Vi har ete". Tilstandsforma, eller gerundium, fungerer som -ing-forma i engelsk: Manne lim åerieminie, goh tjidtjie bööti "Eg sov då mor kom". Verbgenitiv uttrykker måten noko skjer på, t.d. Aehtjie bööti vaedtsien. "Far kom gåande".

Infinitte verbformer
StammeklasseIIIIIIIVVVIulikest.
Stammetypeie-verboe-verba-verbe1-verbe2-verbe3-verb
Infinitivbåetedhlaavkodhguarkedhbïejedhgovledhgihtjedhsaemiestidh
Perfektum partisippbåatemelååvkemeguarkemebïejemegovlemegihtjemesaemiestamme
Gerundiumbåetieminielaavkoeminieguarkaminiebïejeminiegovleminiegihtjeminiesaemesteminie
Verbgenitivbåetienlaavkoenguarkanbïejengovlengihtjensaemesten

Hjelpeverbet leah

[endre | endre wikiteksten]

Her er paradigmet for leah «å vere» i presens og preteritum indikativ:

PresensPreteritum
sg.du.pl.sg.du.pl.
1leamleanlibie1limlimenlimh
2leahlidienlidie2lihlidenlidh
3lealæganleah3lijliganlin

Nektingsverbet

[endre | endre wikiteksten]

I sørsamisk, som i dei fleste uralske språk, er nektinga eit verb. Nektingsverbet i sørsamisk blir bøygd i person og tal. På same måten som i lulesamisk, men til skilnad frå nordsamisk og finsk, blir negasjonsverbet også bøygd i tempus:

PresensPreteritum
sg.du.pl.sg.du.pl.
1imeanibie1idtjimidtjimenidtjimh
2ihidienidie2idtjihidtjidenidtjidh
3ijeakaneah3idtjiidtjiganidtjin

Postposisjonar

[endre | endre wikiteksten]

I tillegg til preposisjonar har sørsamisk også postposisjonar. Postposisjonane tar komplementa sine i genitiv. Nokre av postposisjonane, dei som omhandlar retning og plassering, blir bøygde i lokalkasusa illativ, inessiv og elativ, alt ettersom dei tyder TIL, I/PÅ eller FRÅ. Jf. tabellen nedanfor, der TIL er symbolisert med ->•, I/PÅ med • og FRÅ med •->:

innsideutsideframforbakmellomattmedi nærleiken av
->•"ill"sijsegåajkoeuvteduakangiskebealesegietskese
•"ine"sisnieluvnieåvtesnedueksesnegaskesnebealesnegietskesne
•->"ela"sistieluvhtieåvtesteduekestegaskestebealeste(-)

Litteratur

[endre | endre wikiteksten]
  • Bergsland, Knut 1946: Røros-lappisk grammatikk : et forsøk på strukturell språkbeskrivelse. Instituttet for sammenlignende kulturforskning. Serie B. Skrifter ; 43. Oslo : Aschehoug.
  • Bergsland, Knut 1982: Sydsamisk grammatikk. Tromsø: Universitetsforlaget.
  • Hasselbrink, Gustav 1981: T1 - Grammatik, Wörterbuch Å - Flytt'edh.
  • Lagercrantz, Eliel 1923: Sprachlehre des Südlappischen : nach der Mundart von Wefsen. Bulletin / Kristiania Etnografiske Museum ; 1

Referansar

[endre | endre wikiteksten]
  1. ↑ Tabellane for verbbøying er henta frå http://oahpa.no/sma/gramm/verb.nob.html

Bakgrunnsstoff

[endre | endre wikiteksten]