Friidrett under Sommar-OL 1972

Frå Wikipedia – det frie oppslagsverket
Hopp til navigering Hopp til søk
Olympic rings with white rims.svg
Athletics pictogram.svg
Olympiastadion i München i 2014

Friidrettsøvingane under Sommar-OL 1972 i München vart avvikla i tida 31. august til 10. september 1972. Det vart tevla i 38 øvingar, 24 for menn og 14 for kvinner. 1500 meter og 4 x 400 meter stafett var heilt nye øvingar for kvinnene, medan 100 meter hekk kom i staden for 80 meter hekk. 1324 utøvarar frå 104 land deltok i tevlingane. Tevlingane fann stad på og ved det nybygde Olympiastadion, eit anlegg som den gongen tok mot 80 000 tilskodarar.

Friidrettstevlingane baud på ein stor rekordfest, heile 13 nye verdsrekordar såg dagens lys. Austtyske Renate Stecher sette verdsrekord både på 100 m og 200 m med høvesvis 11,07 sekundar og 22,40 sekundar. Landskvinna Annelie Ehrhardt forbetra verdsrekorden på 100 m hekk til 12,59, medan Ljudmila Bragina frå Sovjetunionen med 4.01,8 knuste verdsrekorden på 1500 m. Kvinnelaga til Vest-Tyskland på 4x100 m stafett og Aust-Tyskland på 4x400 m stafett forbetra rekordane til 42,81 sekundar og 3.22,9 minuttar. Sovjetiske Nadesjda Tsjisjova vart med 21,03 m den fyrste kvinna over 21 meter i kulestøyt. 16-åringen Ulrike Meyfarth frå Vest-Tyskland tangerte med 1,92 m høgdehopp-rekorden for kvinner.

Mennene stod for fem verdsrekordar. Lasse Virén frå Finland forbetra mil-rekorden med eitt sekund til 27,38,3, og det etter eit fall tidleg i løpet. Begge hekkerekordane vart flytta på; Rod Milburn frå USA fekk noterte 13,24 sekundar på korthekken, medan John Akii-Bua frå Uganda imponerte med 47,82 sekundar på langhekken. Med 38,19 sekundar pynta USA på verdsrekorden på 4x100 m stafett for menn. Mykola Avilov som representerte Sovjetunionen oppnådde 8 454 poeng i tikampen.

Menn[endre | endre wikiteksten]

100 m[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Valerij Borzov Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 10,14
Sølv Robert Taylor Flag of the United States.svg USA 10,24
Bronse Lennox Miller Flag of Jamaica.svg Jamaica 10,33
4 Aleksandr Korneljuk Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 10,36
5 Michael Fray Flag of Jamaica.svg Jamaica 10,40
6 Jobst Hirscht Flag of Germany.svg Vest-Tyskland 10,40

Finale 1. september

200 m[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Valerij Borzov Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 20,00
Sølv Larry Black Flag of the United States.svg USA 20,19
Bronse Pietro Mennea Flag of Italy.svg Italia 20,30
4 Larry Burton Flag of the United States.svg USA 20,37
5 Chuck Smith Flag of the United States.svg USA 20,55
6 Siegfried Schenke Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 20,56

Finale 4. september

400 m[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Vince Matthews Flag of the United States.svg USA 44,66
Sølv Wayne Collett Flag of the United States.svg USA 44,80
3 Julius Sang Flag of Kenya.svg Kenya 44,92
4 Charles Asati Flag of Kenya.svg Kenya 45,13
5 Horst-Rüdiger Schlöske Flag of Germany.svg Vest-Tyskland 45,31
6 Markku Kukkoaho Flag of Finland.svg Finland 45,49

Finale 7. september

800 m[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Dave Wottle Flag of the United States.svg USA 1.45,86
Sølv Jevgenij Arzjanov Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 1.45,89
Bronse Mike Boit Flag of Kenya.svg Kenya 1.46,01
4 Franz-Josef Kemper Flag of Germany.svg Vest-Tyskland 1.46,50
5 Robert Ouko Flag of Kenya.svg Kenya 1.46,53
6 Andy Carter Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia 1.46,55

Finale 2. september

1500 m[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Pekka Vasala Flag of Finland.svg Finland 3.36,33
Sølv Kipchoge Keino Flag of Kenya.svg Kenya 3.36,81
Bronse Rod Dixon Flag of New Zealand.svg New Zealand 3.37,46
4 Mike Boit Flag of Kenya.svg Kenya 3.38,41
5 Brendan Foster Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia 3.39,02
6 Herman Mignon Flag of Belgium (civil).svg Belgia 3:39,05

Finale 10. september

5000 m[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Lasse Virén Flag of Finland.svg Finland 13.26,42 OR
Sølv Mohammed Gammoudi Flag of Tunisia.svg Tunisia 13.27,33
Bronse Ian Stewart Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia 13.27,61
4 Steve Prefontaine Flag of the United States.svg USA 13.28,25
5 Emiel Puttemans Flag of Belgium (civil).svg Belgia 13.30,82
6 Harald Norpoth Flag of Germany.svg Vest-Tyskland 13.32,58
7 Per Halle Flag of Norway.svg Noreg 13.34,38

Finale 10. september

10 000 m[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Lasse Virén Flag of Finland.svg Finland 27.38,35 VR
Sølv Emiel Puttemans Flag of Belgium (civil).svg Belgia 27.39,58
Bronse Miruts Yifter Flag of Ethiopia.svg Etiopia 27.40,96
4 Mariano Haro Flag of Spain.svg Spania 27.48,14
5 Frank Shorter Flag of the United States.svg USA 27.51,32
6 David Bedford Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia 28.05,44

Finale: 3. september

Maraton[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Frank Shorter Flag of the United States.svg USA 2.12.19,8
Sølv Karel Lismont Flag of Belgium (civil).svg Belgia 2.14.31,8
Bronse Mamo Wolde Flag of Ethiopia.svg Etiopia 2.15.08,4
4 Kenny Moore Flag of the United States.svg USA 2.15.39,8
5 Kenji Kimihara Flag of Japan.svg Japan 2.16.27,0
6 Ron Hill Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia 2.16.30,6

10. september

20 km kappgang[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Peter Frenkel Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 1.26.42,4 OR
Sølv Volodimir Holubnitsjij Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 1.26.55,2
Bronse Hans-Georg Reimann Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 1.27.16,6
4 Gerhard Sperling Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 1.27.55,0
5 Nikolaj Smaga Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 1.28.16,6
6 Paul Nihill Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia 1.28.44,4

31. august

50 km kappgang[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Bernd Kannenberg Flag of Germany.svg Vest-Tyskland 3.56.11,6 OR
Sølv Venjamin Soldatenko Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 3.58.24,0
Bronse Larry Young Flag of the United States.svg USA 4.00.46,0
4 Otto Bartsj Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 4.01.35,4
5 Peter Selzer Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 4.04.05,4
6 Gerhard Weidner Flag of Germany.svg Vest-Tyskland 4.06.26,0

3. september

110 meter hekk[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Rod Milburn Flag of the United States.svg USA 13,24 VR
Sølv Guy Drut Flag of France.svg Frankrike 13,34
Bronse Thomas Hill Flag of the United States.svg USA 13,48
4 Willie Davenport Flag of the United States.svg USA 13,50
5 Frank Siebeck Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 13,71
6 Leszek Wodzyński Flag of Poland.svg Polen 13,72

Finale: 7. september

400 m hekk[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull John Akii-Bua Flag of Uganda.svg Uganda 47,82 VR
Sølv Ralph Mann Flag of the United States.svg USA 48,51
Bronse David Hemery Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia 48,52
4 James Seymour Flag of the United States.svg USA 48,64
5 Rainer Schubert Flag of Germany.svg Vest-Tyskland 49,65
6 Jevgenij Gavrilenko Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 49,66
Stavros Tziortzis Flag of Greece.svg Hellas 49,66

Finale: 2. september

3 000 meter hinder[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Kipchoge Keino Flag of Kenya.svg Kenya 8.23,64 OR
Sølv Ben Jipcho Flag of Kenya.svg Kenya 8.24,62
Bronse Tapio Kantanen Flag of Finland.svg Finland 8.24,66
4 Bronisław Malinowski Flag of Poland.svg Polen 8.27,92
5 Dušan Moravčík Flag of the Czech Republic.svg Tsjekkoslovakia 8.29,06
6 Amos Biwott Flag of Kenya.svg Kenya 8.33,48

Finale: 4. september

4 × 100 m stafett[endre | endre wikiteksten]

Plass Land Utøvarar Tid
Gull Flag of the United States.svg USA Larry Black
Robert Taylor
Gerald Tinker
Eddie Hart
38,19 VR
Sølv Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen Aleksandr Korneljuk
Vladimir Lovetskij
Juris Silovs
Valerij Borzov
38,50
Bronse Flag of Germany.svg Vest-Tyskland Jobst Hirscht
Karlheinz Klotz
Gerhard Wucherer
Klaus Ehl
38,79
4 Flag of the Czech Republic.svg Tsjekkoslovakia Jaroslav Matoušek
Juraj Demeč
Jiří Kynos
Ludek Bohman
38,82
5 Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland Manfred Kokot
Bernd Borth
Hans-Jürgen Bombach
Siegfried Schenke
38,90
6 Flag of Poland.svg Polen Stanisław Wagner
Tadeusz Cuch
Jerzy Czerbniak
Zenon Nowosz
39,03

Finale: 10. september

4 × 400 m stafett[endre | endre wikiteksten]

Plass Land Utøvarar Tid
Gull Flag of Kenya.svg Kenya Charles Asati
Munyoro Nyamau
Robert Ouko
Julius Sang
2.59,83
Sølv Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia Martin Reynolds
Alan Pascoe
David Hemery
David Jenkins
3.00,46
Bronse Flag of France.svg Frankrike Gilles Bertould
Roger Velasquez
Francis Kerbiriou
Jacques Carette
3.00,65
4 Flag of Germany.svg Vest-Tyskland Bernd Herrmann
Horst-Rüdiger Schlöske
Hermann Köhler
Karl Honz
3.00,88
5 Flag of Poland.svg Polen Jan Werner
Jan Balachowski
Zbigniew Jaremski
Andrzej Badeński
3.01,05
6 Flag of Finland.svg Finland Stig Lönnqvist
Ari Salin
Ossi Karttunen
Markku Kukkoaho
3.01,12

Finale: 10. september

Høgdehopp[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Høgde
Gull Jüri Tarmak Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 2,23
Sølv Stefan Junge Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 2,21
Bronse Dwight Stones Flag of the United States.svg USA 2,21
4 Hermann Magerl Flag of Germany.svg Vest-Tyskland 2,18
5 Ádám Szepesi Flag of Hungary.svg Ungarn 2,18
6 John Beers Flag of Canada (Pantone).svg Canada 2,15
István Major Flag of Hungary.svg Ungarn 2,15

Finale: 10. september

Stavhopp[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Høgde
Gull Wolfgang Nordwig Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 5,50 OR
Sølv Bob Seagren Flag of the United States.svg USA 5,40
Bronse Jan Johnson Flag of the United States.svg USA 5,35
4 Reinhard Kuretzky Flag of Germany.svg Vest-Tyskland 5,30
5 Bruce Simpson Flag of Canada (Pantone).svg Canada 5,20
6 Volker Ohl Flag of Germany.svg Vest-Tyskland 5,20

Finale: 2. september

Lengdehopp[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Lengde
Gull Randy Williams Flag of the United States.svg USA 8,24
Sølv Hans Baumgartner Flag of Germany.svg Vest-Tyskland 8,18
Bronse Arnie Robinson Flag of the United States.svg USA 8,03
4 Joshua Owusu Flag of Ghana.svg Ghana 8,01
5 Preston Carrington Flag of the United States.svg USA 7,99
6 Max Klauß Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 7,96

Finale: 9. september

Tresteghopp[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Lengde
Gull Viktor Sanejev Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 17,35
Sølv Jörg Drehmel Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 17,31
Bronse Nelson Prudêncio Flag of Brazil.svg Brasil 17,05
4 Carol Corbu Flag of Romania.svg Romania 16,85
5 John Craft Flag of the United States.svg USA 16,83
6 Mansour Dia Flag of Senegal.svg Senegal 16,83
7 Michał Joachimowski Flag of Poland.svg Polen 16,69
8 Kristen Fløgstad Flag of Norway.svg Noreg 16,44

Finale: 4. september

Kulestøyt[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Lengde
Gull Władysław Komar Flag of Poland.svg Polen 21,18 OR
Sølv George Woods Flag of the United States.svg USA 21,17
Bronse Hartmut Briesenick Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 21,14
4 Hans-Peter Gies Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 21,14
5 Al Feuerbach Flag of the United States.svg USA 21,01
6 Brian Oldfield Flag of the United States.svg USA 20,91

Finale: 9. september

Diskoskast[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Lengde
Gull Ludvík Daněk Flag of the Czech Republic.svg Tsjekkoslovakia 64,40
Sølv Jay Silvester Flag of the United States.svg USA 63,50
Bronse Ricky Bruch Flag of Sweden.svg Sverige 63,40
4 John Powell Flag of the United States.svg USA 62,82
5 Géza Fejér Flag of Hungary.svg Ungarn 62,62
6 Detlef Thorith Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 62,42

Finale: 2. september

Sleggjekast[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Lengde
Gull Anatolij Bondartsjuk Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 75,50 OR
Sølv Jochen Sachse Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 74,96
Bronse Vasilij Khmelevskij Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 74,04
4 Uwe Beyer Flag of Germany.svg Vest-Tyskland 71,52
5 Gyula Zsivótzky Flag of Hungary.svg Ungarn 71,38
6 Sándor Eckschmiedt Flag of Hungary.svg Ungarn 71,20

Finale: 7. september

Spydkast[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Lengde
Gull Klaus Wolfermann Flag of Germany.svg Vest-Tyskland 90,48 OR
Sølv Jānis Lūsis Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 90,46
Bronse Bill Schmidt Flag of the United States.svg USA 84,42
4 Hannu Siitonen Flag of Finland.svg Finland 84,32
5 Bjørn Grimnes Flag of Norway.svg Noreg 83,08
6 Jorma Kinnunen Flag of Finland.svg Finland 82,08

Finale: 3. september

Tikamp[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Poeng
Gull Mykola Avilov Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 8 454 VR
Sølv Leonid Lytvynenko Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 8 035
Bronse Ryszard Katus Flag of Poland.svg Polen 7 984
4 Jeff Bennett Flag of the United States.svg USA 7 974
5 Stefan Schreyer Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 7 950
6 Freddy Herbrand Flag of Belgium (civil).svg Belgia 79 47

7./8. september

Kvinner[endre | endre wikiteksten]

100 m[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Renate Stecher Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 11,07 VR
Sølv Raelene Boyle Flag of Australia.svg Australia 11,23
Bronse Silvia Chivás Flag of Cuba.svg Cuba 11,24
4 Iris Davis Flag of the United States.svg USA 11,32
5 Annegret Richter Flag of Germany.svg Vest-Tyskland 11,38
6 Alice Annum Flag of Ghana.svg Ghana 11,41

Finale: 2. september

200 m[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Renate Stecher Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 22,40 VR
Sølv Raelene Boyle Flag of Australia.svg Australia 22,45
Bronse Irena Szewińska Flag of Poland.svg Polen 22,74
4 Ellen Stropahl Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 22,75
5 Christina Heinich Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 22,89
Annegret Kroniger Flag of Germany.svg Vest-Tyskland 22,89

Finale: 7. september

400 m[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Monika Zehrt Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 51,08 OR
Sølv Rita Wilden Flag of Germany.svg Vest-Tyskland 51,21
Bronse Kathy Hammond Flag of the United States.svg USA 51,64
4 Helga Seidler Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 51,86
5 Mable Fergerson Flag of the United States.svg USA 51,96
6 Charlene Rendina Flag of Australia.svg Australia 51,99

Finale: 7. september

800 m[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Hildegard Falck Flag of Germany.svg Vest-Tyskland 1.58,55 OR
Sølv Nijolė Sabaitė Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 1.58,65
Bronse Gunhild Hoffmeister Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 1.59,19
4 Svetla Slateva Flag of Bulgaria.svg Bulgaria 1.59,72
5 Vera Nikolić Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Jugoslavia 1.59,98
6 Ileana Silai Flag of Romania.svg Romania 2.00,04

Finale: 3. september

1500 m[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Ljudmila Bragina Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 4.01,38 VR
Sølv Gunhild Hoffmeister Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 4.02,83
Bronse Paola Cacchi Flag of Italy.svg Italia 4.02,85
4 Karin Burneleit Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 4.04,11
5 Sheila Carey Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia 4.04,81
6 Ilja Keizer Flag of the Netherlands.svg Nederland 4.05,13

Finale: 9. september

100 m hekk[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Tid
Gull Annelie Ehrhardt Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 12,59 VR
Sølv Valeria Bufanu Flag of Romania.svg Romania 12,84
Bronse Karin Balzer Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 12,90
4 Pam Ryan Flag of Australia.svg Australia 12,98
5 Teresa Nowak Flag of Poland.svg Polen 13,17
6 Danuta Straszyńska Flag of Poland.svg Polen 13,18

Finale: 8. september

4 × 100 meter stafett[endre | endre wikiteksten]

Plass Land Utøvarar Tid
Gull Flag of Germany.svg Vest-Tyskland Christiane Krause
Ingrid Mickler-Becker
Annegret Richter
Heide Rosendahl
42,81 VR
Sølv Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland Evelyn Kaufer
Christina Heinich
Bärbel Struppert
Renate Stecher
42,95
Bronse Flag of Cuba.svg Cuba Marlene Elejarde
Carmen Valdés
Fulgencia Romay
Silvia Chivás
43,36
4 Flag of the United States.svg USA Martha Watson
Mattiline Render
Mildrette Netter
Iris Davis
43,39
5 Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen Marina Sidorova
Galina Bukharina
Ljudmila Sjarkova
Nadesjda Besfamilnaja
43,59
6 Flag of Australia.svg Australia Maureen Caird
Raelene Boyle
Marion Hoffman
Penny Gillies
43,61

Finale: 10. september

4 × 400 m stafett[endre | endre wikiteksten]

Plass Land Utøvarar Tid
Gull Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland Dagmar Käsling
Rita Kühne
Helga Seidler
Monika Zehrt
3.22,95 VR
Sølv Flag of the United States.svg USA Mable Fergerson
Madeline Manning-Jackson
Cheryl Toussaint
Kathy Hammond
3.25,15
Bronse Flag of Germany.svg Vest-Tyskland Anette Rückes
Inge Bödding
Hildegard Falck
Rita Wilden
3.26,51
4 Flag of France.svg Frankrike Martine Duvivier
Colette Besson
Bernadette Martin
Nicole Duclos
3.27,52
5 Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia Verona Bernard
Janet Simpson
Jannette Roscoe
Rosemary Stirling
3.28,74
6 Flag of Australia.svg Australia Alison Ross-Edwards
Raelene Boyle
Cheryl Peasley
Charlene Rendina
3.28,84

Finale: 10. september

Høgdehopp[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Høgde
Gull Ulrike Meyfarth Flag of Germany.svg Vest-Tyskland 1,92 VR
Sølv Jordanka Blagojeva Flag of Bulgaria.svg Bulgaria 1,88
Bronse Ilona Gusenbauer Flag of Austria.svg Austerrike 1,88
4 Barbara Inkpen Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia 1,85
5 Rita Schmidt Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 1,85
6 Sara Simeoni Flag of Italy.svg Italia 1,85

Finale: 4. september

Lengdehopp[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Lengde
Gull Heide Rosendahl Flag of Germany.svg Vest-Tyskland 6,78
Sølv Diana Jorgova Flag of Bulgaria.svg Bulgaria 6,77
Bronse Eva Šuranová Flag of the Czech Republic.svg Tsjekkoslovakia 6,67
4 Marcia Garbey Flag of Cuba.svg Cuba 6,52
5 Heidi Schüller Flag of Germany.svg Vest-Tyskland 6,51
6 Meta Antenen Flag of Switzerland.svg Sveits 6,49

Finale: 31. august

Kulestøyt[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Lengde
Gull Nadesjda Tsjisjova Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 21,03 VR
Sølv Margitta Gummel Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 20,22
Bronse Ivanka Khristova Flag of Bulgaria.svg Bulgaria 19,35
4 Esfir Dolsjenko Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 19,24
5 Marianne Adam Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 18,94
6 Marita Lange Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 18,85
7 Helena Fibingerová Flag of the Czech Republic.svg Tsjekkoslovakia 18,81

Finale: 7. september

Diskoskast[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Lengde
Gull Faina Melnik Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 66,62 OR
Sølv Argentina Menis Flag of Romania.svg Romania 65,06
Bronse Vassilka Stoeva Flag of Bulgaria.svg Bulgaria 64,34
4 Tamara Danilova Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 62,86
5 Liesel Westermann Flag of Germany.svg Vest-Tyskland 62,18
6 Gabriele Hinzmann Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 61,72

Finale: 10. september

Spydkast[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Lengde
Gull Ruth Fuchs Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 63,88 OR
Sølv Jacqueline Todten Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 62,54
Bronse Kate Schmidt Flag of the United States.svg USA 59,94
4 Ljutvian Mollova Flag of Bulgaria.svg Bulgaria 59,36
5 Nataša Urbančič Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Jugoslavia 59,06
6 Eva Janko Flag of Austria.svg Austerrike 58,56

Finale: 1. september

Femkamp[endre | endre wikiteksten]

Plass Utøvar Land Poeng
Gull Mary Peters Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia 4 801 VR
Sølv Heide Rosendahl Flag of Germany.svg Vest-Tyskland 4 791
Bronse Burglinde Pollak Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 4 768
4 Christine Bodner Flag of East Germany.svg Aust-Tyskland 4 671
5 Valentina Tikhomirova Flag of the Soviet Union.svg Sovjetunionen 4 597
6 Nedjalka Angelova Flag of Bulgaria.svg Bulgaria 4 496

2./3. september

Kjelder[endre | endre wikiteksten]