Stortingsrepresentantar 1913-1915

Frå Wikipedia – det frie oppslagsverket
Hopp til navigering Hopp til søk

Stortingsrepresentantar 1913-1915 er ei liste over stortingsrepresentantane i valperioden frå 1913 til 1915. Stortinget hadde totalt 123 representantar, fordelt med 68 til Venstre, 23 til Det norske Arbeidarparti, 20 til Høgre, 8 til Arbeiderdemokratene og 4 til Frisinna Venstre.

Landkrinsar[endre | endre wikiteksten]

Smaalenenes Amt[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Eidsberg Ludvig Larsen Kragtorp Venstre
Idde og Marker Hans Theodor Hansen Bøen Venstre
Tune Albert Moeskau Det norske Arbeidarparti
Glemminge Johs. Bergersen Det norske Arbeidarparti
Rygge Gunder Anton Jahren Høyre

Akershus amt[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Bærum og Follo Christian Fredrik Michelet Høgre Johan Knut Skancke (Samlingspartiet)
Aker Edvard Hagerup Bull Høgre Johan Olaf Bredal (Frisinna Venstre)
Nedre Romerike Finn Blakstad Høgre Konrad Hartvig Johansen Bergsjø (Frisinna Venstre)
Mellem Romerike M. Jul Halvorsen Det norske Arbeidarparti
Øvre Romerike Thorstein Fretheim Venstre

Hedemarkens amt[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Nordre Hedemarken Wollert Konow (H) Arbeiderdemokratene
Søndre Hedemarken Karl Amundsen Det norske Arbeidarparti
Vinger og Odalen Ingebrigt Løberg Arbeiderdemokratene Otto Olsen Pramm (Venstre)
Solør August Embretsen Det norske Arbeidarparti Theodor Olsen Aaset
Søndre Østerdalen Olav Andreas Eftestøl Arbeiderdemokratene
Nordre Østerdalen Tore Aaen Venstre

Kristians amt[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Nordre Gudbrandsdalen Edvard O. Landheim Arbeiderdemokratene
Søndre Gudbrandsdalen Johan Castberg Arbeiderdemokratene Simen Olsen Kolstad
Toten Alf Mjøen Arbeiderdemokratene
Hadeland og Land Ole Martin Lappen Arbeiderdemokratene
Valdres Ole G. Hovi Arbeiderdemokratene

Buskeruds amt[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Ringerike Christopher Hornsrud Det norske Arbeidarparti
Hallingdal Kristen Chr. Kopseng Frisinna Venstre
Buskerud Anders Jensen Horgen Det norske Arbeidarparti
Numedal Anton Martin Omholt Venstre

Jarlsberg og Larviks amt[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Skoger Jørgen H. Gunnestad Høgre
Jarlsberg Jonathan Johnson Høgre
Sandeherred Fredrik Enge Venstre
Brunla Martin Olsen Nalum Venstre

Bratsberg amt[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Bamle Peder Rinde Venstre
Gjerpen Gunnar Knudsen Venstre Statsminister frå 4.2.1913. Nils G. Skilbred møtte sidan.
Øst-Telemarken Jørgen Gunnarson Løvland Venstre
Vest-Telemarken Ivar Petterson Tveiten Venstre

Nedenes amt[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Holt Tallak Lindstøl Venstre
Nedenes Guttorm Fløistad Det norske Arbeidarparti Lars Mikael Larssen Bie
Sand Noan Gauslaa Venstre
Sætersdalen Lars Knutson Liestøl Venstre Anders Kristensen Skaiaa

Lister og Mandals amt[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Oddernes Endre Ugland Venstre Hans Syvertsen Nyvold
Mandalen Thore Foss Venstre Andreas Jonson Kaddeland
Lyngdal Aasulv Olsen Bryggesaa Venstre Gunnuf Eiesland
Lister Karl Sanne Høgre

Stavanger amt[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Dalene Tollef Gjedrem Venstre Erik Hadland Torjusen
Jæderen Thore L. Braut Venstre
Hesbø og Hafrsfjord Jacob K. Austbø Venstre
Karmsund Thomas Larsen Haaland Venstre
Ryfylke Lars Rasmussen Venstre Rasmus Hidle møtte 15.5.-13.6.1913

Søndre Bergenhus amt[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Ytre Søndhordland Iver J. Svendsbøe Frisinna Venstre
Indre Søndhordland Olav J. Myklebust Venstre Lars Bernhardus Sunde
Midthordland Lars Abrahamsen Venstre Gutorm M. Lid møtte frå 10.2.1913.
Nordhordland Lars Sæim Venstre Magne Johansen Rongved
Voss Ole Monsen Mjelde Venstre
Hardanger Nils Nilsson Skaar Venstre

Nordre Bergenhus amt[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Indre Sogn Sjur T. Næss Venstre
Ytre Sogn Lasse Trædal Venstre
Søndfjord David Bakke Venstre
Kinn Kristofer Indrehus Venstre Magnus Nilssøn Seim
Nordfjord Sigmund Aarnes Venstre Døydde 1912. Apollonius Rosenlund møtte heile perioden.

Romsdals amt[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Søndre Søndmør Anders Vassbotn Venstre
Nordre Søndmør Knut Otterlei Venstre
Romsdal Birger Stuevold-Hansen Venstre Iver A.R. Ræstad
Søndre Nordmør Peder Kristvik Venstre Jakob Mork
Nordre Nordmør Nils J. Hestnes Venstre Sivert Sivertsen Glærum

Søndre Trondhjems amt[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Ytre Fosen Johan Stinessen Venstre
Indre Fosen Benjamin O. Schei Venstre
Orkedalen John I. Wolden Venstre
Guldalen Anders Bergan Venstre
Strinden Paul Fjermstad Venstre Peder Johannes Norbye

Nordre Trondhjems amt[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Stjørdalen Andreas Galtvik Venstre
Værdalen Karl Hagerup Venstre
Snaasen Ivar Aavatsmark Venstre Lorents Andersen Mørkved
Namdalen Jakob Inderberg Venstre

Nordlands amt[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Søndre Helgeland Kristian Andersen Grimsø Venstre
Nordre Helgeland Nils M. Kulstad Venstre
Søndre Salten Olaf Amundsen Venstre
Nordre Salten Rolf Jacobsen Venstre
Lofoten Edvard Joakimsen Venstre Jonas Pedersen
Vesteraalen Carl Ellingsen Venstre

Tromsø amt[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Trondenes Jørgen Pedersen Venstre
Senjen Meyer Foshaug Det norske Arbeidarparti
Tromsøsundet Ole M. Gausdal Det norske Arbeidarparti

Finmarkens amt[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Vestfinmarken Johannes Gjetmundsen Venstre
Østfinmarken Hagbarth Lund Venstre

Bykrinsar[endre | endre wikiteksten]

Fredrikshald[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Andreas Hanssen Det norske Arbeidarparti

Sarpsborg[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Ludvig Enge Det norske Arbeidarparti

Fredrikstad[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Wilhelm Ernst Ramm Høgre

Moss og Drøbak[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Carl Jenssen Det norske Arbeidarparti

Kristiania[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Oslo Magnus Nilssen Det norske Arbeidarparti Ivar Jørgensen
Grünerløkken Christian Holtermann Knudsen Det norske Arbeidarparti
Gamle Aker Otto Bahr Halvorsen Høgre
Hammersborg Olaf Rustad Høgre Arthur Sigurd Skjelderup
Uranienborg Yngvar Ustvedt Høgre

Lillehammer, Hamar, Gjøvik og Kongsvinger[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Axel Thallaug Høgre

Drammen[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Bragernes Hans Hansen Høgre Carl C. Bonnevie (Frisinna Venstre)
Strømsø og Tangen Vilhelm Nagel Det norske Arbeidarparti

Kongsberg og Hønefoss[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Nils Gulliksen Berg Venstre

Horten[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Christian Sparre Venstre

Tønsberg[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Asbjørn Balthazar Syrrist Høgre

Larvik og Sandefjord[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Hans Ludvig Meyer Høgre Julius Christensen

Brevik og Holmestrand[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Rikard Olsen Venstre Otto Ruberg

Porsgrund[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Peter Holmesland Venstre

Skien[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Andreas Sigurdsen Venstre

Kragerø[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Godske Nielsen Høgre Simon Nicolay Wiborg (Frisinna Venstre)

Risør[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Arnt Ulstrup Høgre Johan Arndt

Arendal og Grimstad[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Henrik Spangelo Frisinna Venstre

Kristiansand[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Fæstningen Edward A. Gundersen Venstre Rudolf Torjusen
Baneheien Rudolf Peersen Venstre

Flekkefjord[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Bernhard Hanssen Frisinna Venstre Engvald Bertram Hansen

Stavanger[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Holmen Søren T. Årstad Venstre Peder P. Næsheim
Verket Johan Gjøstein Det norske Arbeidarparti

Haugesund[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Valentin Valentinsen Venstre C. Magne Rønnevig møtte i 1913 frå 30. juni og ut sesjonen

Bergen[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Nygaard Henrik Ameln Høgre
Nordnes Johan Ludwig Mowinckel Venstre
Kalfaret Johan Samuelsen Det norske Arbeidarparti
Sandviken Lars O. Sæbø Det norske Arbeidarparti Johan Gudmundsen

Aalesund og Molde[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Kristian Friis Petersen Venstre Statsråd frå 21.4.1914. Gustav Barman møtte sidan.

Kristiansund[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Jonas Hestnes Venstre Ivar Børresen Grønningsæter

Trondhjem og Levanger[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Bratøren og Ilen Ole Erichsen Høgre Johan Oluf Rønning (Frisinna Venstre)
Kalvskindet (med Levanger) Hans Jørgen Bauck Høgre
Baklandet Ole Konrad Ribsskog Det norske Arbeidarparti
Lademoen Anders Buen Det norske Arbeidarparti

Bodø og Narvik[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Carl Bonnevie Det norske Arbeidarparti

Tromsø[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Thomas Eidem Venstre

Hammerfest, Vardø og Vadsø[endre | endre wikiteksten]

Krins Namn Parti Kommentarar/Avløysarar
Haakon Finstad Det norske Arbeidarparti

Bakgrunnsstoff[endre | endre wikiteksten]